Łączenie rur na przenikanie jest procesem pozwalającym na dopasowaniu krawędzi obrabianej rury tak aby idealnie przylegała do drugiej pod zadanym kątem. W uzyskaniu trwałego, jednolitego połączenia dużą rolę odgrywa przygotowanie krawędzi elementów do spawania. Zarówno wykrawarki, jak i szlifierki są urządzeniami, które doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Między tymi urządzeniami są zasadnicze różnice, których poznanie pozwala na wybranie odpowiedniego sprzętu w zależności od geometrii złącza, grubości i materiału rur oraz wielkości potrzeb produkcyjnych.

Wysokiej jakości szlifierki i wykrawarki do rur ze stali węglowych i nierdzewnych dostarcza holenderski producent Almi. Urządzenia pozwalają na szybkie przygotowanie krawędzi do spawania, a dodatkowe funkcje pozwalają na uformowanie rowka pod wypływkę oraz usunięcie gratu. Choć zarówno wykrawarki, jak i szlifierki Almi umożliwiają przygotowanie rur do spawania, różnią się zasadą działania i możliwościami. Szlifierki kształtują krawędzie za pomocą taśmy ściernej, natomiast wykrawarki za pomocą nacisku wyprofilowanych ostrzy. To determinuje ich możliwości i sposób obsługi.

Szlifierki do przygotowania rur do spawania

Szlifierki Almi mają możliwość regulacji kąta nacierania obrabianego elementu, co pozwala na wykonanie połączenia rur pod kątem innym niż 90°. Taśma ściera krawędź, nadając jej odpowiednią geometrię. Rura przesuwana jest za pomocą dźwigni lub koła. Fragment taśmy ściernej, który tworzy płaską powierzchnię, pozwala również na usunięcie zadziorów. Szybkość pracy szlifierki zależy od prędkości obrotowej. Wszystkie szlifierki Almi posiadają napęd mechaniczny. Modele oprócz sposobu operowania różnią się między sobą prędkością obrotową i maksymalną średnicą obrabianego elementu. Szlifierki Almi AL150 oraz AL150HS mają powiększone pole robocze dla elementów do ⌀ 114 mm. Wersja AL150HS, dzięki zwiększonej mocy pozwala osiągnąć prędkość obrotową 4030 obr/min, co znacznie skraca czas szlifowania rury.

Wykrawarki Almi

Wykrawarki umożliwiają przygotowanie rur do łączenia wyłącznie pod kątem 90°. Dostępne są 4 modele operowane ręcznie, różniące się wielkością wykrawanych elementów oraz 2 modele napędzane mechanicznie. W zależności od modelu urządzenia mają kilka otworów w zależności od średnicy rury. Wersja ALU daje możliwość wykonania wypływki stałej wielkości dla rur o średnicy ⌀ 22-76 mm. Modele AL12E oraz AL12U są wyposażone w silnik który porusza stemplami. Posiadają po 5 otworów pozwalających na wykrawanie rur o różnej średnicy i dużej grubości ścianki. Wykrawarka AL12U dodatkowo pozwala na kształtowanie wypływki.

Urządzenia Almi umożliwiają szybkie i precyzyjne przygotowanie rur do spawania na przenikanie. Obecność w ofercie zarówno szlifierek, jak i wykrawarek oraz zróżnicowane funkcje pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę rur o wielu średnicach oraz do różnych zastosowań.