Łączenie rur na przenikanie jest procesem pozwalającym na dopasowaniu krawędzi obrabianej rury tak aby idealnie przylegała do drugiej pod zadanym kątem. W uzyskaniu trwałego, jednolitego połączenia dużą rolę odgrywa przygotowanie krawędzi elementów do spawania. Zarówno wykrawarki, jak i szlifierki są urządzeniami, które doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Między tymi urządzeniami są zasadnicze różnice, których poznanie pozwala na wybranie odpowiedniego sprzętu w zależności od geometrii złącza, grubości i materiału rur oraz wielkości potrzeb produkcyjnych.

Wysokiej jakości szlifierki i wykrawarki do rur ze stali węglowych i nierdzewnych dostarcza holenderski producent Almi. Urządzenia pozwalają na szybkie przygotowanie krawędzi do spawania, a dodatkowe funkcje pozwalają na uformowanie rowka pod wypływkę oraz usunięcie gratu. Choć zarówno wykrawarki, jak i szlifierki Almi umożliwiają przygotowanie rur do spawania, różnią się zasadą działania i możliwościami. Szlifierki kształtują krawędzie za pomocą taśmy ściernej, natomiast wykrawarki za pomocą nacisku wyprofilowanych ostrzy. To determinuje ich możliwości i sposób obsługi.

 

Szlifierki do przygotowania rur do spawania

Szlifierki Almi mają możliwość regulacji kąta nacierania obrabianego elementu, co pozwala na wykonanie połączenia rur pod kątem innym niż 90°. Taśma ściera krawędź, nadając jej odpowiednią geometrię. Rura przesuwana jest za pomocą dźwigni, a dla modeli AL100U-02, AL150 i AL150HS także z wykorzystaniem koła. Fragment taśmy ściernej, który tworzy płaską powierzchnię, pozwala również na usunięcie zadziorów. Szybkość pracy szlifierki zależy od prędkości obrotowej. Almi dostarcza 4 modele szlifierek w dwóch wielkościach. Urządzenia przeznaczone są do obróbki rur o φ20-76mm. Wszystkie szlifierki Almi posiadają napęd mechaniczny. Modele oprócz sposobu operowania różnią się między sobą prędkością obrotową i maksymalną średnicą obrabianego elementu. Szlifierki Almi AL150 oraz AL150HS mają powiększone pole robocze dla elementów do φ114mm. Wersja AL150HS, dzięki zwiększonej mocy pozwala osiągnąć prędkość obrotową 4030 obr/min, co znacznie skraca czas szlifowania rury.

Wykrawarki Almi

Wykrawarki umożliwiają przygotowanie rur do łączenia wyłącznie pod kątem 90°. Dostępne są 4 modele operowane ręcznie, różniące się wielkością wykrawanych elementów oraz 2 modele napędzane mechanicznie. W zależności od modelu urządzenia mają kilka otworów w zależności od średnicy rury. Wersja ALU daje możliwość wykonania wypływki stałej wielkości dla rur o średnicy φ22-76mm. Modele AL12E oraz AL12U są wyposażone w silnik który porusza stemplami. Posiadają po 5 otworów pozwalających na wykrawanie rur o różnej średnicy i dużej grubości ścianki. Wykrawarka AL12U dodatkowo pozwala na kształtowanie wypływki.

Urządzenia Almi umożliwiają szybkie i precyzyjne przygotowanie rur do spawania na przenikanie. Obecność w ofercie zarówno szlifierek, jak i wykrawarek oraz zróżnicowane funkcje pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę rur o wielu średnicach oraz do różnych zastosowań.