Najtańsza metoda wykonywania otworów

W dobie wycinarek laserowych oraz wysokowydajnych centrów obróbczych CNC zapominamy o bardzo efektownej metodzie otworowania stali poprzez wykrawanie.

Wykrawanie jest jedną z najtańszych i jednocześnie efektywnych metod wykonywania otworów w stali. Jest to proces obróbki, który polega na usuwaniu materiału poprzez wycinanie otworów za pomocą specjalnych maszyn zwanych wykrawarkami. Metoda ta jest szeroko stosowana w przemyśle metalowym ze względu na swoją precyzję, szybkość i stosunkowo niskie koszty.

 

Jedna z najpopularniejszych firm zajmujących się produkują maszyn do wykrawania to istniejąca od ponad 100 lat, hiszpańska firma GEKA.

Główne zalety wykrawania jako metody wytwarzania otworów w stali to:

 • Niskie koszty produkcji
  Wykrawanie jest znacznie tańsze niż niektóre inne metody wytwarzania otworów, takie jak wiercenie, frezowanie lub palenie. Proces ten wymaga mniej złożonych narzędzi i maszyn, co przekłada się na niższe koszty produkcji.

 • Szybkość
  Wykrawanie pozwala na szybkie wycinanie otworów, zwłaszcza gdy są one duże (np. powyżej ∅100 mm) lub gdy potrzebujemy większej ilości powtarzalnych otworów. Dzięki temu możemy zwiększyć wydajność produkcji i skrócić czas dostawy gotowych elementów.

 • Precyzja
  Współczesne zaawansowane wykrawarki są wyposażane w systemy sterowania numerycznego typu CNC (np. Semipaxy). Umożliwia to precyzyjne programowanie i wykonywanie otworów z dużą dokładnością. To jest szczególnie ważne w przypadku elementów wymagających dokładnego spasowania.

 • Odporność na trudne materiały
  Wykrawanie może być skuteczną metodą w przypadku stali o dużej twardości. Wykrawarki GEKA ze względu na wzmacnianą konstrukcję doskonale sobie radzą np. ze stalą nierdzewną.

 • Automatyzacja
  Proces wykrawania może być zautomatyzowany przy użyciu stołu Semipaxy ze sterowaniem CNC. Minimalizuje to występowanie błędów i zwiększa powtarzalność wykonywanych otworów.

 • Ekonomiczność przy masowej produkcji
  Wykrawanie staje się jeszcze bardziej opłacalne w przypadku produkcji masowej, gdzie koszty narzędzi i konfiguracji są rozłożone na większą liczbę detali.

Warto również uwzględnić ograniczenia wykrawania:

 • Grubość i rozmiar detalu
  Stacja wykrawania ma ograniczenia co do wielkości obrabianego elementu. Głównym powodem ograniczeń jest monolityczna konstrukcja ramy maszyny. W przypadku wystąpienia problemu z rozmiarami detalu warto zapoznać się z możliwościami wykrawarek mobilnych.

 • Konieczność dostosowania narzędzi
  W przypadku wykrawania otworów o różnych kształtach i rozmiarach może zaistnieć  konieczność częstej zmiany narzędzi (stempli i matryc). Taka sytuacja może wpłynąć na czas produkcji. GEKA opracowała potrójne mocowanie stempla co znacząco przyspiesza wykrawanie przy zastosowaniu wielu narzędzi w jednym cyklu produkcyjnym. 

Główne linie modelowe Hydracrop Bedndicrop firmy GEKA nie ograniczają się tylko do wykrawania – jak nazwa wskazuje są nożycami uniwersalnymi, dzięki którymi możemy wykonać operacje takie jak: wykrawane otworów, cięcie prętów, cięcie kształtowników, nacinanie naroży oraz gięcie kształtowników. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi możemy wyposażyć maszynę w możliwość wykrawania naroży w rurach lub w akcesoria do obróbki nietypowych elementów. Cięcie stali z wykorzystaniem nożyc uniwersalnych jest popularnym i kosztowo efektywnym sposobem obróbki. Ta metoda ma wiele zalet, które sprawiają, że jest atrakcyjna dla różnych branż przemysłowych. Główne zalety cięcia stali na nożycach uniwersalnych to:

 • Szybkość
  Do cięcia służą poprzeczne noże, które rozdzielają materiał w systemie gilotynowym. Długość ciętego detalu ustawiana jest z wykorzystaniem zderzaka.

 • Powtarzalność
  Raz ustawiony zderzak umożliwia cięcie materiału o takiej samej długości bez ponownego pomiaru.

 • Ekonomia
  Koszt roboczogodziny maszyny i operatora jest znacznie niższy w porównaniu do zaawansowanych maszyn typu laser czy plazma. Ilość cięć wykonanych przez narzędzie jest dużo większa niż w przypadku przecinarki taśmowej czy tarczowej. Ponadto istnieje możliwość ostrzenia noży, co zmniejsza koszty eksploatacyjne.
 
Na polskim rynku pracuje już ponad 1300 Maszyn z Logiem GEKA. Nożyce uniwersalne są często jedną z podstawowych profesjonalnych Maszyn na jakie decydują się nasi klienci.

zapewniamy możliwość wykonania testów maszyny bezpośrednio na detalach klienta oraz prezentacje na żywo w siedzibie PAX PHU.