Zastanawiając się nad zakupem przecinarki stoimy przed wyborem, na jaki typ się zdecydować. Zarówno przecinarki tarczowe, jak i taśmowe pozwalają na precyzyjną i szybką obróbkę elementów metalowych oraz dają duże możliwości automatyzacji procesu. Warto poznać zalety każdej z nich i dopasować najlepszą do potrzeb przedsiębiorstwa.

Podstawowym parametrem urządzenia jest wielkość pola roboczego. W przecinarkach taśmowych ogranicza je wysokość podniesienia taśmy. Ich możliwości w przypadku cięcia pakietów to nawet 1500x1500mm przekroju. Przecinarki tarczowe pozwalają na obróbkę znacznie mniejszych elementów – do średnicy ok. 100mm (ILERI SMART 350 CNC). Ze względu na brak konieczności układania pakietów praca z przecinarkami tarczowymi jest szybka i wygodna. Czas cyklu cięcia stalowego wałka φ50mm na przecinarce tarczowej BEKA-MAK BSMO 80 CS wynosi 15 s. Piły taśmowe mogą ciąć wiele elementów jednocześnie, ale wymaga to wcześniejszego przygotowania pakietu.

detal bekamak

Ze względu na sztywność narzędzia przecinarki tarczowe mogą zapewnić bardzo dobrą jakość i większą precyzję cięcia niż przecinarki taśmowe. Może to mieć istotne znaczenie dla klientów, którzy w dalszym procesie ucięte elementy spawają za pomocą robotów spawalniczych. W większości przypadków, jakość powierzchni uzyskanej przy cięciu przecinarkami tarczowymi pozwala uniknąć dodatkowej obróbki w postaci gratowania.

Przy prawidłowym doborze narzędzi oraz parametrów skrawania koszty eksploatacji obu typów przecinarek są podobne, ponieważ o ile cena taśmy jest kilkukrotnie niższa niż tarczy tnącej, o tyle ta druga ma możliwość wielokrotnego ostrzenia.

W doborze przecinarki należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj produkowanych detali. Wybór zależy od tego, jakiej wielkości materiał chcemy ciąć oraz czy możliwe jest ułożenie w pakietach i równoczesne cięcie wielu elementów. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wymagana precyzja cięcia oraz stopień automatyzacji procesu.