Jakie korzyści niesie wdrożenie elektrycznych pras krawędziowych na linie produkcyjne?

Rynek elektrycznych pras krawędziowych to bardzo szybko rozwijająca się gałąź wśród technologii gięcia blach. Wiele osób przyzwyczajonych do konwencjonalnych rozwiązań opartych na hydraulice nie zdaje sobie sprawy z korzyści jakie płyną z wdrożenia do przedsiębiorstwa pras z napędem elektrycznym przekazywanym poprzez układ pasowy lub śrubę kulową.

Dokładność i powtarzalność gięcia

Równomierna i powtarzalna siła nacisku decyduje o efekcie końcowym, jakim jest prawidłowo wygięty detal. W przypadku maszyn hydraulicznych napotykamy tutaj na obiektywne trudności, jakimi są przede wszystkim zewnętrzne warunki termiczne, wpływające na temperaturę oleju. Inaczej zatem prasa będzie pracowała w okresie letnim i zimowym, inaczej zaraz po włączeniu i w ciągu dnia pracy. W prasach serwoelektrycznych brak układu hydraulicznego w całości eliminuje problem zmiany temperatury oleju w obiegu, co przekłada się na znacznie większą powtarzalność gięć. Wyróżniamy dwa rodzaje napędów elektrycznych: oparty na pasach z systemem wielokrążków oraz oparty na pojedynczej lub podwójnej śrubie kulowej. Maszyny serwo bazujące na pasach osiągają większą siłę gięcia, która jest rozłożona równomiernie na całej długości belki gnącej, natomiast atutem rozwiązania opartego na śrubach kulowych jest znaczne zwiększenie prędkości belki.

Szybkość pracy

System serwomotorów znacznie skraca czas reakcji ruchu belki gnącej w stosunku do urządzeń hydraulicznych i umożliwia większą kontrolę nad przyspieszeniem i spowolnieniem jej ruchu. Szybsza jest również sama zmiana kierunku pracy belki. Co istotne, zwiększenie szybkości pracy dotyczy wszystkich osi sterowanych zderzaka, co w połączeniu z nowym algorytmem gięcia umożliwia skrócenie całościowego czasu gięcia od 30 do nawet 50% w zależności od stopnia skomplikowania detalu.

Energooszczędność - do 50 % oszczędności w zużyciu energii

Prasy z układem hydraulicznym ze względu na nieustannie pracujący silnik napędzający pompę hydrauliczną zużywają energię nawet podczas postoju. W przypadku pras elektrycznych silniki serwo pobierają prąd jedynie podczas pracy belki. System oparty na pasach posiada sprężyny umiejscowione z obu stron maszyny, odpowiedzialne za powrót belki do pozycji wyjściowej, co dodatkowo potrafi zredukować zużycie energii nawet do 50% w stosunku do maszyn hydraulicznych.

Zmniejszenie kosztów serwisowych

Prasa serwoelektryczna nie posiada oleju hydraulicznego, filtrów, uszczelek oraz z innych komponentów układu hydraulicznego. Oznacza to praktycznie zerowe koszty serwisowe, a prasa jest znacznie bardziej przyjazna środowisku.

Cicha praca maszyny

Serwomotory generują dużo mniej hałasu aniżeli standardowe silniki napędzające pompy hydrauliczne. Dzięki temu praca operatora staje się bardziej komfortowa i lżejsza, co przekłada się pośrednio na większą efektywność zleconych zadań.

Wsparcie klienta

Firma PAX PHU gwarantuje klientom długotrwałe wsparcie nie tylko podczas trwania okresu gwarancyjnego, ale także po jego upływie. Większość części zamiennych jest dostępnych bezpośrednio na magazynie, a 12 serwisantów działających w całej Polsce gwarantuje szybkie rozwiązanie ewentualnych problemów. Wyspecjalizowana kadra doradców technicznych wspiera naszych klientów w doborze odpowiedniej technologii i narzędzi.

W salonie pokazowym firmy PAX PHU pod Szczecinem dostępne są wszystkie elektryczne modele pras krawędziowych marki DENER. Dla mile widzianych gości istnieje możliwość przeprowadzenia testów na konkretnych detalach. Jest to świetna okazja do sprawdzenia w praktyce nowych technologii gięcia i symulacji poprawy procesów technologicznych w Państwa firmach. Więcej informacji pod numerami tel.: 513 044 744 oraz 513 905 405 lub mailowo na adres: maszyny@pax-maszyny.pl