Jak skutecznie przyspieszyć przygotowanie produkcji stalowych elementów konstrukcyjnych?

Wydajność to słowo-klucz dla każdej osoby zarządzającej procesem produkcyjnym. W czasie gdy coraz trudniej jest znaleźć na rynku wykwalifikowanego pracownika – gdy koszt takiego pracownika stale rośnie, podobnie jak rosną wymagania jakościowe odbiorców – koniecznością staje się inwestowanie w maszyny, które umożliwiają przyspieszenie przygotowania produkcji oraz wprowadzają elementy automatyzacji procesów. W branży produkcji elementów stalowych jednym z takich rozwiązań są wiertarki hiszpańskiej firmy CMA.​

WYDAJNOŚĆ​

Wykonywanie otworów na konwencjonalnych wiertarkach np. promieniowych wiąże się z koniecznością czasochłonnego pozycjonowania, trasowania otworu, a samo wiercenie wykonywane jest wiertłem wolnoobrotowym HSS. Tymczasem, jak wskazują doświadczenia wielu użytkowników, obróbkę elementów, która dotychczas zajmowała np. 8 lub 10 godzin, na wiertarce CMA można wykonać w 1 lub 1,5 godziny – a wszystko przy zachowaniu najwyższej precyzji i powtarzalności! Z tego powodu największą korzyść wiertarki CMA przynoszą w przypadku wykonywania dużej ilości otworów w powtarzalnych detalach, chociaż biorąc pod uwagę wyjątkową prostotę programowania, znajdują również zastosowanie w przypadku krótkich serii. Duży wpływ na zwiększenie wydajności w stosunku do wiertarek konwencjonalnych, ma automatyczna i błyskawiczna zmiana narzędzia pobieranego z magazynku.

UNIWERSALNOŚĆ

Olbrzymią zaletą wiertarek CMA jest ich uniwersalność. Mogą one wykonywać nie tylko operacje wiercenia, ale również gwintowania, frezowania, fazowania, wiercenia termicznego czy trasowania lub znakowania/opisywania. W przypadku konieczności wykonania otworu o nieregularnym kształcie, bądź powyżej nominalnego zakresu wiercenia, stosowana jest metoda interpolacji poprzez początkowe nawiercenie mniejszego otworu, a następnie powiększanie go specjalnym wiertłem z płytkami lub frezem z węglika spiekanego. Coraz większą popularnością cieszy się technologia wiercenia termicznego, polegająca na wytłaczaniu i formowaniu w obrabianym elemencie (profilu lub rurze) kołnierza, w którym następnie wygniatany jest gwint. Technologia ta jest doskonałą alternatywą dla nitonakrętek, charakteryzując się znacznie większą wytrzymałością na zrywanie. Na wiertarkach CMA cała operacja wykonywana jest w cyklu automatycznym z jednego zamocowania materiału.

NOWOCZESNE NARZĘDZIA​

Z punktu widzenia wydajności produkcji, kluczową kwestią jest możliwość stosowania nowoczesnych, wysokowydajnych narzędzi szybkoobrotowych. Konwencjonalne wiertarki nie zapewniają odpowiedniej sztywności, jak również zakresu parametrów, które pozwalałby na stosowanie narzędzi z węglików spiekanych, a możliwości, które oferują tego typu narzędzia są nie do przecenienia. Jest to nie tylko kilkukrotnie wyższa prędkość skrawania, przekładająca się na kilkukrotnie krótszy czas obróbki, ale również zdecydowanie lepsza jakość i precyzja wykonanych otworów, przy wielokrotnie większej żywotności narzędzia. Szczególne korzyści z wykorzystania narzędzi węglikowych uwidaczniają się przy obróbce materiałów trudnoobrabialnych, takich jak stale jakościowe, stale nierdzewne jak i również te o podwyższonej twardości np. HARDOX. W takich przypadkach niezwykle istotną kwestią jest stosowanie odpowiedniego chłodzenia. W wiertarkach CMA można wykorzystywać zarówno chłodzenie zewnętrzne, jak i systemy chłodzenia wewnętrznego bezpośrednio przez narzędzie. Wrzeciono wiertarek CMA jest napędzane specjalnym silnikiem asynchronicznym o wysokim momencie obrotowym nawet przy małej prędkości obrotowej.

JAKOŚĆ

Producenci konstrukcji stalowych stają przed wyzwaniem rosnących wymagań jakościowych swoich wyrobów. Dotyczy to zarówno dokładności wytwarzanych elementów, jak i samej technologii wykonywania konkretnych operacji w zgodzie z coraz częściej wymagalną normą EN 1090, według której jest z góry ustalone iż otwory muszą być wykonane metodą obróbki skrawaniem wiercenia lub frezowania. Wiertarki CMA spełniając powyższe wymagania, mogą również znacznie pomóc w zapewnieniu najwyższych standardów jakości przez ograniczenie „czynnika ludzkiego”.

CHARAKTERYSTYKA

Podstawową zaletą wiertarek CMA jest duży zakres roboczy stołu na którym mocowane są detale. Po zamocowaniu detalu na stole obróbka realizowana jest przez poruszającą się w trzech osiach X, Y i Z głowicę z wrzeciennikiem. Najczęstszą praktyką jest podział stołu na dwa pola robocze (lub więcej) i podczas gdy maszyna obrabia detale w jednym polu, operator montuje kolejne detale w polu drugim. Automatyczna zmiana narzędzi pobieranych z magazynku pozwala na wykonywanie różnych operacji z jednego zamocowania detalu. Dokładność wykonywanych operacji gwarantują napędy oparte na silnikach serwo i śrubach kulowych (w osiach Y i Z) oraz skośnych listwach zębatych (w osi X). Wiertarki CMA produkowane są w trzech wariantach modelowych: przeznaczona głównie do obróbki profili, rur i płaskowników model TRD, przeznaczona głównie do obróbki blach i większych detali wiertarka bramowa GRD oraz przeznaczona głównie do obróbki kształtowników, profili oraz blach węzłowych wiertarka BRD.

PROGRAMOWANIE

Wszystkie operacje wykonywane na wiertarkach CMA programowane są w 3D przy użyciu autorskiego oprogramowania DRILLCAM. Charakteryzuje się ono niezwykłą prostotą i intuicyjnością, pozwalając na łatwe stworzenie detalu (blacha, profil, kształtownik itp.), poprzez wybór kształtu i podanie jego wymiarów lub import gotowego z pliku STP lub DXF. Największą zaletą jest możliwość wyboru predefiniowanych operacji (wiercenie, gwintowanie, frezowanie spiralne, frezowanie fasolek itp.) oraz bieżący podgląd programowanego detalu. Całość uzupełnia możliwość wykonania symulacji i wykrycie potencjalnych błędów lub kolizji. Projektant lub operator jest w stanie w przeciągu kilku\kilkunastu minut przygotować projekt do obróbki na maszynie. Co warte podkreślenia operatorami na wiertarkach CMA często są pracownicy, którzy wcześniej nie mieli styczności z obróbką CNC co podkreśla prostotę ich obsługi i łatwość wdrożenia.

Na rynku polskim pracuje już ponad 100 wiertarek CMA dostarczonych i wdrożonych przez PAX PHU. zapewniamy możliwość wykonania testów maszyny bezpośrednio na detalach klienta oraz prezentacje wiertarek CMA na żywo w siedzibie PAX PHU.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Konstrukcje Stalowe nr 02/169 04.2021