Jak skutecznie przyspieszyć przygotowanie produkcji stalowych elementów konstrukcyjnych?
Wydajność to słowo-klucz dla każdej osoby zarządzającej procesem produkcyjnym. W czasie gdy coraz trudniej jest znaleźć na rynku wykwalifikowanego pracownika – gdy koszt takiego pracownika stale rośnie, podobnie jak rosną wymagania jakościowe odbiorców – koniecznością staje się inwestowanie w maszyny, które umożliwiają przyspieszenie przygotowania produkcji oraz wprowadzają elementy automatyzacji procesów. W branży produkcji elementów stalowych jednym z takich rozwiązań są wiertarki hiszpańskiej firmy CMA.
WYDAJNOŚĆ
Wykonywanie otworów na konwencjonalnych wiertarkach np. promieniowych wiąże się z koniecznością czasochłonnego pozycjonowania, trasowania otworu, a samo wiercenie wykonywane jest wiertłem wolnoobrotowym HSS. Tymczasem, jak wskazują doświadczenia wielu użytkowników, obróbkę elementów, która dotychczas zajmowała np. 8 lub 10 godzin, na wiertarce CMA można wykonać w 1 lub 1,5 godziny – a wszystko przy zachowaniu najwyższej precyzji i powtarzalności! Z tego powodu największą korzyść wiertarki CMA przynoszą w przypadku wykonywania dużej ilości otworów w powtarzalnych detalach, chociaż biorąc pod uwagę wyjątkową prostotę programowania, znajdują również zastosowanie w przypadku krótkich serii. Duży wpływ na zwiększenie wydajności w stosunku do wiertarek konwencjonalnych, ma automatyczna i błyskawiczna zmiana narzędzia pobieranego z magazynku.
UNIWERSALNOŚĆ
Olbrzymią zaletą wiertarek CMA jest ich uniwersalność. Mogą one wykonywać nie tylko operacje wiercenia, ale również gwintowania, frezowania, fazowania, wiercenia termicznego czy trasowania lub znakowania/opisywania. W przypadku konieczności wykonania otworu o nieregularnym kształcie, bądź powyżej nominalnego zakresu wiercenia, stosowana jest metoda interpolacji poprzez początkowe nawiercenie mniejszego otworu, a następnie powiększanie go specjalnym wiertłem z płytkami lub frezem z węglika spiekanego. Coraz większą popularnością cieszy się technologia wiercenia termicznego, polegająca na wytłaczaniu i formowaniu w obrabianym elemencie (profilu lub rurze) kołnierza, w którym następnie wygniatany jest gwint. Technologia ta jest doskonałą alternatywą dla nitonakrętek, charakteryzując się znacznie większą wytrzymałością na zrywanie. Na wiertarkach CMA cała operacja wykonywana jest w cyklu automatycznym z jednego zamocowania materiału.
NOWOCZESNE NARZĘDZIA
JAKOŚĆ
CHARAKTERYSTYKA
PROGRAMOWANIE
Wszystkie operacje wykonywane na wiertarkach CMA programowane są w 3D przy użyciu autorskiego oprogramowania DRILLCAM. Charakteryzuje się ono niezwykłą prostotą i intuicyjnością, pozwalając na łatwe stworzenie detalu (blacha, profil, kształtownik itp.), poprzez wybór kształtu i podanie jego wymiarów lub import gotowego z pliku STP lub DXF. Największą zaletą jest możliwość wyboru predefiniowanych operacji (wiercenie, gwintowanie, frezowanie spiralne, frezowanie fasolek itp.) oraz bieżący podgląd programowanego detalu. Całość uzupełnia możliwość wykonania symulacji i wykrycie potencjalnych błędów lub kolizji. Projektant lub operator jest w stanie w przeciągu kilku\kilkunastu minut przygotować projekt do obróbki na maszynie. Co warte podkreślenia operatorami na wiertarkach CMA często są pracownicy, którzy wcześniej nie mieli styczności z obróbką CNC co podkreśla prostotę ich obsługi i łatwość wdrożenia.
Na rynku polskim pracuje już ponad 100 wiertarek CMA dostarczonych i wdrożonych przez PAX PHU. zapewniamy możliwość wykonania testów maszyny bezpośrednio na detalach klienta oraz prezentacje wiertarek CMA na żywo w siedzibie PAX PHU.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Konstrukcje Stalowe nr 02/169 04.2021