CIĘCIE MATERIAŁÓW TRUDNOSKRAWALNYCH

W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie rynku na materiały o podwyższonych właściwościach mechanicznych. Dotyczy to w szczególności branż takich jak motoryzacyjna, lotnicza, medyczna czy chemiczna. Aby zapewnić skuteczne i wydajne cięcie takich materiałów konieczne jest wykorzystywanie odpowiednio przystosowanych maszyn oraz wysokiej jakości narzędzi do cięcia. Jednak zawsze najważniejszym czynnikiem pozostaje wiedza operatora o materiale oraz samym procesie cięcia i umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce.

Materiały trudnoskrawalne

Za materiały trudnoskrawalne uznaje się stale stopowe o twardościach powyżej 40 HRC, a także wszystkie stale z dużą zawartością pierwiastków typu chrom, mangan, nikiel czy krzem, które powodują zwiększenie wytrzymałości mechanicznej i twardości. Szczególnie trudne w obróbce są materiały takie jak tytan, Hardox czy Inconel. Trudności w ich cięciu i niska żywotność pił taśmowych wynikają z wydzielania się podczas obróbki wysokiej temperatury, która prowadzi do deformacji plastycznej krawędzi zębów i ich intensywnego zużycia. Z kolei stale nierdzewne, w szczególności austenityczne (np. 1.4301) i austenityczno-ferrytyczne (np. Duplex) charakteryzujące się dużą ciągliwością, powodują tworzenie zalepień i narostów na wierzchołkach zębów pił, co skutkuje ich szybką degradacją.

Przecinarki BEKAMAK

Podstawowym warunkiem, który umożliwi skuteczne cięcie materiałów trudnoskrawalnych jest odpowiedni dobór przecinarki. Powinna się ona charakteryzować przede wszystkim dużą sztywnością, aby zapewnić stabilność warunków podczas całego cięcia. Optymalnym wyborem w tym zakresie są przecinarki producenta BEKAMAK, które wyróżniają się na rynku pod kątem wagi, co bezpośrednio przekłada się na stabilność maszyny. W automatycznych przecinarkach serii CS NC ramię tnące wykonane jest z jednego, solidnego elementu, a jego prowadzenie oparte jest na masywnych prowadnicach liniowych. Za posuw roboczy odpowiada układ hydrauliczny z łatwą możliwością regulacji ciśnienia posuwu. Wysokie i masywne imadła zapewniają stabilne zamocowanie materiału podczas cięcia.

Przecinarki serii XS CNC posiadają wszystkie cechy serii CS, a dodatkowo posuw cięcia realizowany jest w nich za pomocą śruby kulowej i serwomotoru, co pozwala na pełną kontrolę nad całym procesem cięcia. Dzięki temu nadają się doskonale do stosowania nowoczesnych pił węglikowych, zalecanych do cięcia materiałów o najtrudniejszych charakterystykach skrawania. Inteligentne oprogramowanie CNC SMART, daje możliwość zapamiętywania najbardziej optymalnych parametrów cięcia dla różnych materiałów i kształtów oraz różnych taśm tnących. System automatycznej kontroli odchyłki taśmy podczas cięcia ogranicza ryzyko związane z uszkodzeniem taśmy i utratą dokładności na prostopadłości ciętego materiału.

Cięcie tytanu

Ciekawym
przykładem obróbki materiału o wyjątkowo trudnych właściwościach skrawania jest
firma w Polsce, zajmująca się przetwarzaniem i przygotowaniem do ponownego przetopu
elementów wykonanych w z tytanu Grade 1, 2 i 3 wykorzystywanego w przemyśle medycznym
oraz Grade 23 wykorzystywanego w lotnictwie. Firma w dwóch swoich oddziałach
pracuje łącznie na sześciu dwukolumnowych przecinarkach firmy BEKAMAK. Dzięki
zastosowaniu specjalistycznych taśm ARNTZ serii M51 – TAIFUN-MAXIMA udało się
ustabilizować żywotność narzędzi na powtarzalnym poziomie, nieosiągalnym dla
wcześniej próbowanych rozwiązań. Jak opisuje osoba zarządzająca produkcją „Kluczową
dla stabilizacji procesu okazała się wizyta fachowca z firmy PAX PHU, który
pochylił się nad każdym aspektem, począwszy od niestandardowych ustawień samych
przecinarek, przez dobór taśm, optymalizację parametrów cięcia, aż do kwestii
związanych z doborem i przygotowaniem chłodziwa. Dość powiedzieć, że początkowo
zdarzały się sytuacje, w których taśma tnąca ulegała zniszczeniu nawet po
wykonaniu 2-3 cięć. Obecnie uzyskaliśmy stabilizację wyników na absolutnie
satysfakcjonującym poziomie.”

Wiedza

Stabilna maszyna oraz dobre narzędzia to konieczna baza, ale wartością bezcenną jest wiedza i doświadczenie we wdrożeniu procesów cięcia. Firma PAX PHU zapewnia wszechstronną pomoc w optymalizacji cięcia nawet najtrudniejszych materiałów. Będąc przedstawicielem uznanego producenta przecinarek BAKAMAK, taśm ARNTZ oraz dysponując własną zgrzewalnią, realizującą zamówienia w ciągu 24 godzin, mamy możliwość najbardziej kompleksowej obsługi producentów pracujących z materiałami trudnoskrawalnymi. W salonie pokazowym firmy PAX PHU pod Szczecinem istniej możliwość wykonania testów i analiz cięcia materiałów powierzonych.