Do wytwarzania zbiorników, rur oraz innych elementów o okrągłym kształcie niezbędne są walcarki. Wyposażenie parku maszynowego w zwijarkę pozwala w łatwy sposób uzyskać z blachy elementy o przekroju koła czy elipsy. Dobrze dobrany sprzęt pozwala zapewnić wysoką jakość wyrobów oraz zmniejszyć koszty produkcji. Jakie walcarki są dostępne na rynku? Jakie urządzenie wybrać, by uzyskać najlepsze efekty?

Gięcie walcarkami odbywa się przy pomocy trzech lub czterech rolek, które, obracając się, kształtują blachę i nadają jej oczekiwany kształt. W zależności od wyposażenia materiał jest podawany ręcznie lub automatycznie. Nowoczesne zwijarki umożliwiają gięcie blach o grubości 50mm i więcej. Pozwalają uzyskać wybrany kształt z dużą precyzją, a proces w znacznym stopniu może przebiegać automatycznie z wykorzystaniem sterowania NC lub CNC oraz automatycznych dźwigów i wyciągarek.

Najlepsze walcarki dostępne na rynku wyposażone są w system balansujący dolny ścisk oraz opcjonalne sterowanie NC, które przyspiesza i automatyzuje proces. Maszynę można łatwo zaprogramować dzięki ruchomemu panelowi i wyświetlaczom cyfrowym, na których widoczne jest bieżące ustawienie rolek.

Przy pomocy walcarek można wytwarzać produkty nie tylko o przekroju koła, ale także elipsy czy owalu. Dodatkowo wyposażone są w specjalne podparcie, które nadaje kształt stożkowy dla elementów o zmiennej średnicy. To pozwala na produkcję takich elementów jak np. tłumiki silników czy zbiorniki. System wstępnego podgięcia daje możliwość uniknięcia prostych końców blachy i wyeliminowanie odpadu produkcyjnego.

PAX jest wyłącznym dystrybutorem firmy SAHINLER w Polsce. W zależności od potrzeb Klienta dostępne są cztery podstawowe modele zwijarek oraz wyposażenie dodatkowe. W ofercie są zarówno walcarki do gięcia aluminium i stali niestopowych o małej grubości, jak i walcarki hydrauliczne o dużej mocy, które są w stanie giąć blachy ze stali stopowych bardzo dużych grubości.

Do kształtowania blach o grubości do 10 mm ze stali niestopowej lub aluminium najlepszym wyborem jest SAHINLER MRM-H. Napęd hydrauliczno-mechaniczny z hydraulicznym prowadzeniem dolnej i tylnej rolki pozwala na gięcie cienkich elementów, także na kształt stożka. Wyświetlacze cyfrowe pozwalają na łatwe zaprogramowanie urządzenia. Dodatkowo walcarka może być wyposażona w rolki z wyżłobieniami przeznaczone do gięcia (zwijania) prętów o małej grubości oraz hydrauliczną lub elektryczną regulację prędkości obrotowej rolek. Jest to najlepszy wybór do obróbki miękkich materiałów o niewielkiej grubości.

W przypadku blach ze stali stopowych o większej grubości potrzebna jest walcarka o dużej mocy, którą zapewnia napęd hydrauliczny. Model SAHINLER 4R HS pozwala na gięcie średniej grubości blach ze stali niestopowych oraz aluminium. Zwijarka wyposażona jest w napęd hydrauliczny oraz indukcyjnie hartowane rolki ze stali węglowej. Ruchoma konsola pozwala na wygodne zaprogramowanie procesu, a spawana rama zapewnia wytrzymałość konstrukcji.

Model 4R HS jest najbardziej uniwersalną walcarką, która poradzi sobie z wytwarzaniem elementów z twardszych materiałów jak stale niestopowe lub nierdzewne o grubości do około 20 mm. Oprócz modelu 4R HS dostępny jest również model 3R HS, w którym do walcowania służą 3 rolki.

Walcarka o największej mocy i możliwości gięcia blach do 50 mm grubości (na specjalne zamówienie możliwe jest nawet zwijanie większych grubości) to SAHINLER 4R HSS. Napęd hydrauliczny i rolki o wysokich własnościach mechanicznych pozwalają na wytwarzanie wielkogabarytowych produktów jak elementy wież elektrowni wiatrowych czy rury grubościenne. Model 4R HSS jest również niezastąpiony w przemyśle stoczniowym. Możliwość zamontowania automatycznie sterowanego dźwigu i wyciągarki pozwala na obróbkę elementów do ponad 6 metrów szerokości.

Oprócz standardowego wyposażenia walcarkę można wyposażyć w dodatkowe funkcje. Opcjonalne wyposażenie takie jak sterowanie NC/CNC, hydrauliczne wsporniki czy dźwig pozwalają na zakup urządzenia “szytego na miarę”. Dzięki temu można uzyskać wysoką jakość wyrobów, jednocześnie zmniejszając koszty obsługi urządzenia.