Jak giąć tanio? - wybór giętarki

Cenne wskazówki czym kierować się przy wyborze maszyny do gięcia rur, profili lub kształtowników.

Jak giąć szybko i dokładnie, jednocześnie nie narażając się na wysokie koszty zakupu maszyny? Giętarka beztrzpieniowa, prasa pozioma (bokserka) czy zwijarka rolkowa? Wybór maszyn w tej kategorii jest ogromny. Rozwiewamy wątpliwości, która technologia będzie najlepsza dla konkretnej produkcji.

Współczesny przemysł stawia przed producentami coraz wyższe wymagania co do jakości i dokładności wykonanych elementów. Z drugiej strony konsumenci końcowi oczekują wyrobów wysokiej jakości, ale w niskich cenach. Między innymi z tego powodu odpowiedni dobór maszyn do gięcia rur i profili jest tak istotny. Giętarki trzpieniowe są maszynami wiążącymi się zazwyczaj z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Dlatego warto rozważyć zakup znacznie tańszej giętarki beztrzpieniowej: matrycowej lub trójrolkowej, bądź hydraulicznej prasy poziomej.
Giętarka matrycowa działa na zasadzie odwzorowania kształtu (promienia) matrycy na giętym elemencie. Dedykowana jest do gięcia rur i profili w zakresie promieni gięcia wynoszących od 3 do 5-krotności średnicy giętego elementu, a zakres wykonywanych kątów wynosi od 0 do 180 stopni. Dodatkowa możliwość zastosowania sterownika NC (numerical control) umożliwia zarówno jednostkową, jak i w pełni seryjną, powtarzalną produkcję, a dzięki możliwości łatwego wpisywania korekt, pozwala uwzględniać rzeczywistą sprężystość materiału. Gięcie materiałów o różnej charakterystyce (stal czarna, wzmocniona lub nierdzewna) wymaga odpowiedniego dobrania materiału, z którego wykonana jest matryca. I tak w przypadku stali nierdzewnej będą to rolki wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, a w przypadku pozostałych materiałów, będą to rolki stalowe o odpowiednim stopniu zahartowania.
W sytuacji gdy promień gięcia elementu ma wynosić więcej niż 5-krotność średnicy rury, odpowiednim rozwiązaniem będzie zakup zwijarki trójrolkowej. Zasadą jej działania jest formowanie materiału przez odpowiednie ustawienie względem siebie rolek formujących. W maszynach tego typu istnieje możliwość uzyskiwania praktycznie każdego kąta gięcia, okręgów a nawet spirali. Możliwość zastosowania szerokiej gamy rolek o różnych kształtach pozwala giąć takie elementy jak: rury, płaskowniki, pręty, profile zamknięte (kwadratowe i prostokątne), jak również ceowniki, teowniki i dwuteowniki. Pozycje rolek możemy odczytywać na wyświetlaczach cyfrowych. W maszynie wyposażonej w opcjonalny sterownik NC, istnieje możliwość zapisania pozycji rolek, co jest szczególnie przydatne w przypadku powtarzalnej i seryjnej produkcji.

Hydrauliczna prasa pozioma, zwana również bokserką, jest maszyną najbardziej uniwersalną. Gięcie na niej odbywa się na podobnej zasadzie jak w przypadku prasy krawędziowej – za pomocą stempla i matrycy. Dzięki możliwości stosowania bardzo szerokiej gamy narzędzi, umożliwia gięcie różnorodnych elementów, począwszy od prętów, poprzez rury i profile a na blachach kończąc. Maszyny tego typu dostępne są w zakresie nacisków od 30 do 100 ton, a maksymalna szerokość giętego elementu w zależności od modelu wynosi od 200 do 300 mm. Parametry te umożliwiają profilowanie blach o dużych grubościach, sięgających nawet 30 mm. Dzięki zastosowaniu specjalnego osprzętu, możliwe jest wykonywanie operacji nie tylko gięcia, ale również prostowania materiałów takich jak teowniki czy dwuteowniki. Podobnie jak we wcześniej opisywanych maszynach, również w przypadku hydraulicznej prasy poziomej istnieje możliwość zastosowania sterownika NC, który ułatwia uzyskanie wysokiej powtarzalności wykonywanych operacji.

W salonie pokazowym firmy PAX PHU pod Szczecinem dostępny jest szeroki wachlarz opisywanych powyżej maszyn. Dla mile widzianych gości istnieje możliwość przeprowadzenia testów na konkretnych detalach. Jest to świetna okazja do sprawdzenia w praktyce nowych technologii gięcia i symulacji poprawy procesów technologicznych w Państwa firmach. Więcej informacji pod numerami tel.: 513 044 744 oraz 503 406 606 lub mailowo na adres: maszyny@pax-maszyny.pl

Zobacz maszyny: