Ukosowanie detali po krawędzi oraz okręgach według rysunku dostarczonego przez Klienta.

Wiertarka CNC CMA TRD 4500

Testy ukosowania na wiertarko-frezarce CNC CMA TRD zostały przeprowadzone w magazynie PAX PHU, w odpowiedzi na potrzeby naszych Klientów. 

Specyfikacja maszyny: Wiertarka CMA TRD 4500×600 z silnikiem głównym wrzeciona o mocy 13,1kW, obroty wrzeciona max 4000/min, stożek wrzeciona BT40.

Użyte narzędzia: 
Kątowa głowica fazująca 45 stopni firmy GERIMA model TMA z czterema płytkami skrawającymi.

Technologia:
Ułożenie detali na podkładkach dystansowych znajdujących się na stole roboczym maszyny i ich montaż łapami dociskowymi

Przy zastosowaniu odpowiednich parametrów skrawania obróbka może odbywać się bez użycia chłodziwa. Każdy skos był robiony w 6 przejazdach do finalnej głębokości 20mm o kącie 45 stopni dla otworu fi 512mm; fi 90,5mm oraz samej krawędzi o długości 700mm. Przy zastosowaniu głowicy fazującej firmy GERIMA obciążenie wrzeciona dochodziło do max 10 – 15% natomiast obciążenie osi X/Y wynosiło max 25%.

Maksymalna prędkość skrawania jaką udało się osiągnąć podczas testów ukosowania na maszynie CMA TRD wyniosła 1900mm/min.

Testy potwierdziły w 100% możliwość ukosowania detali po krawędzi jak i po okręgu w maszynach dla modeli wiertarek CMA z serii GRD oraz TRD. Adekwatna technologia i dobór odpowiednego narzędzia gwarantują wysoką jakość powierzchni obrobionej, małe obciążenie wrzeciona oraz osi po której jest prowadzona się obróbka. Zastosowanie takiej technologii w maszynie znacznie przyspiesza proces produkcyjny.

Dodatkowa nakładka CAD/CAM do oprogramowania DRILLCAM umożliwia import plików w formacie STEP bezpośrednio do sterownika wiertarki i i automatyczne konwertowanie na język ISO (G-CODY). Posiadanie nakładki CAD/CAM ułatwi i przyspieszy przygotowanie obróbki detali, zaoszczędzi cenny czas operatora. Montaż detalu na stole wiertarki jest najistotniejszy i ma on wpływ na szybkość obróbki oraz żywotność narzędzi. Blacha wymaga odpowiedniego zamocowania na stole w taki sposób, aby wyeliminować jej wibracje podczas obróbki. Mocowanie blach przy użyciu tradycyjnych docisków będzie najtańsze ale może być czasochłonne z uwagi na konieczność zmiany miejsc stosowania docisków w zależności od kształtu blachy. Słabo dociśnięty lub źle podparty detal powoduje drgania podczas obróbki co niekorzystnie wpływa na żywotność płytek generując przy tym duży hałas. Mając na uwadze tak duże powierzchnie obrabianych blach i ich różnorodność należy rozważyć zakup stołów elektro magnetycznych co znacząco wpłynie na skrócenie czasu przygotowania materiału do obróbki i zapewni jego właściwe mocowanie. Poniższe zdjęcie od jednego z naszych klientów w Polsce prezentuje detal zamontowany poprzez dedykowany stół elektromagnetyczny na wiertarce bramowej CMA GRD. W tym przypadku klient stosował głowice ukosujące wymagające stosowania chłodzenia emulsją.